Połowa firm przeszkoli pracowników z bezpieczeństwa chmury

Rosnące wykorzystanie rozwiązań chmurowych w przedsiębiorstwach powoduje, że coraz większą wagę przywiązuje się do bezpieczeństwa przechowywanych danych. Firmy, które przenoszą swoje zasoby w środowiska cloud, najczęściej decydują się na przeszkolenie pracowników IT z dostępnych zabezpieczeń (53% wskazań) lub współpracę z zewnętrznym partnerem wyspecjalizowanym w obsłudze rozwiązania (30% wskazań) – wynika z najnowszego raportu „Cloud Security” opublikowanego przez CloudPassage. Ponadto, 33% firm planuje w ciągu najbliższych 12 miesięcy zwiększyć budżet na zarządzanie chmurą.

- Rozwiązania chmurowe oferują bardzo wysoki poziom zabezpieczeń danych firmowych. Jednak nieumiejętne zarządzanie infrastrukturą chmurową może rodzić liczne zagrożenia i powodować m.in. wyciek czy utratę cennych informacji. Przedsiębiorcy zdają sobie sprawę, że niewykwalifikowany zespół może być niebezpieczny, dlatego są skłonni szkolić swoich pracowników lub współpracować z dedykowanym temu zagadnieniu zewnętrznym partnerem. Bez względu jednak na wybrany sposób dbania o bezpieczeństwo, ważna jest sama świadomość, którą widać nie tylko w zagranicznych, ale również polskich firmach. Każdego roku zgłasza się do nas coraz więcej klientów, którzy przenosząc się do chmury, chcą sprawdzonego i pewnego rozwiązania – mówi Jakub Hryciuk, dyrektor zarządzający w Onex Group.

Na straży bezpieczeństwa… pracownik

Z raportu „Cloud Security” wynika, że firmy, które przenoszą swoje zasoby do środowiska chmurowego, w celu zwiększenia bezpieczeństwa rozwiązania, decydują się na przeszkolenie i certyfikację obecnych pracowników IT (53% wskazań). Na drugim miejscu znajduje się współpraca z zewnętrznym dostawcą usług wskazana przez 30% przedsiębiorców, a na trzecim – używanie oprogramowania, które pochodzi od niezależnych producentów (27%). Jedna firma na cztery zadeklarowała, że zbuduje dedykowany bezpieczeństwu zespół. Eksperci zwracają uwagę, że wybór odpowiedniego sposobu działania zależy w dużej mierze od wielkości przedsiębiorstwa.

Bezpieczeństwo danych w chmurze

- Duże firmy, które posiadają dedykowane zespoły IT powinny zacząć od przeszkolenia tych osób, aby miały one odpowiednią wiedzę i umiejętności w zakresie zabezpieczania środowiska cloud. Wtedy też na nich spoczywa obowiązek, aby tę wiedzę przekazać innym zatrudnionym. Jednak mała czy średnia firma często nie posiada na stałe pracownika IT, którego zadaniem jest opieka nad wykorzystywanymi narzędziami chmurowymi. Znalezienie i odpowiednie przeszkolenie kogoś takiego może być trudne i kosztowne, stąd niejednokrotnie lepszym i tańszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy zewnętrznego partnera, który odpowiada za całościową obsługę narzędzia. Często też taka firma organizuje dedykowane szkolenia dla wszystkich pracowników korzystających z chmury, aby znali podstawowe zasady bezpiecznego korzystania ze środowiska cloud – mówi Rafał Suchożebrski, dyrektor sprzedaży w Onex Group.

Rosną budżety na chmurę

Przedsiębiorcy zdają sobie sprawę, że odpowiednie zabezpieczenia to jedna z kluczowych kwestii w zakresie korzystania z rozwiązań chmurowych. Dlatego aż 33% firm deklaruje, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy zwiększy budżet na cloud-computing i zabezpieczenia tego rozwiązania, 57% nie zmieni dotychczasowych wydatków, a na obniżenie zdecyduje się tylko jedna firma na dziesięć. W co będą inwestowały firmy? Wśród rozwiązań chmurowych niekwestionowanym liderem w najbliższym czasie będzie Office 365, który wykazuje największą dynamikę wzrostu. W kilka lat ma on szansę przegonić inne podobne narzędzia, stając się dominującym wyborem dla przedsiębiorców. Dzięki popularności, wiedza na temat Office 365 będzie bardziej dostępna, a co za tym idzie, łatwiej będzie przeszkolić pracowników i wdrożyć ich w tajniki bezpiecznego korzystania z chmury.

Źródło:newsrm.tv

Redakcja

mocnefirmy.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz również