Frezowanie CNC - na czym polega?

Kiedyś wykonywanie różnych narzędzi czy elementów było niezwykle ciężkim i żmudnym zadaniem - wszystko trzeba było bowiem wykonywać ręcznie. W tej chwili mamy o wiele szersze możliwości, a technologia rozwinęła się do tego stopnia, że jest w stanie większość ciężkich prac wykonywać za nas. Człowiek pełni jedynie rolę nadzorczą, sprawując opiekę nad maszyną - planując zadania i sprawdzając, czy wszystko jest wykonywane poprawnie, zgodnie z projektem. Coraz częściej pojawiają się zatem w firmach propozycje wykonywania pewnych zleceń za pomocą sterowania numerycznego. Czym jest i na czym polega frezowanie CNC? Co należy wiedzieć o tego typu obróbce? Jeśli ktoś jest zainteresowany tym tematem, w tekście znajdzie wszystkie najważniejsze informacje!

Czym w ogóle jest frezowanie?

Frezowanie to rodzaj obróbki skrawaniem, które wykonywane jest przy pomocy specjalnego narzędzia zwanego frezarką. W trakcie podobnego obrabiania ruch obrotowy wykonywany jest przez narzędzie, a posuwowy przez inne narzędzie, albo przez sam przedmiot obrabiany. Istnieją różne rodzaje frezarek, z których można korzystać - pionowe, poziome, do drewna, do gwintów, uniwersalne itp. 

Na czym polega frezowanie CNC?

CNC jest metodą coraz częściej spotykaną w zakładach przemysłowych. Sam skrót pochodzi od angielskiej nazwy "Computerized Numerical Control", co oznacza komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych. Jest to wielkie ułatwienie dla człowieka, ponieważ nie musi on uczestniczyć bezpośrednio w realizacji projektu, lecz programuje odpowiednio maszynę (w tym przypadku frezarkę), aby wykonywała zlecenie zgodnie z planem. Układ sterowania takiej maszyny można dowolnie zaprogramować, a cały proces pracy nadzorowany jest przez oprogramowanie. Oczywiście, zadaniem człowieka również jest sprawdzanie, czy wszystko działa poprawnie i ewentualnie wykonywanie korekt programu, żeby uzyskać pożądany efekt. CNC wskazuje już na sam proces wykonywania zlecenia, a poprzedzony jest on przez projektowane wspomagane komputerowo (CAD), po którym następuje przetwarzanie projektu na plan sterowania maszyn (CAM). 

frezowanie cnc

Frezowanie CNC - cennik

Istnieją różne rodzaje frezowania, a od wyboru konkretnego typu oraz stopnia trudności samego projektu zależy w dużej mierze ostateczny koszt całego przedsięwzięcia. Frezowanie cnc w drewnie może kosztować kilka złotych za metr bieżący, ale wszystko zależy od tego czy jest to obróbka 2D czy 3D, a także jakiej grubości jest materiał. W przypadku zlecenia w opcji 3D możliwe jest stosowanie opłaty za każdą godzinę pracy maszyny - i jest to już koszt kilkudziesięciu złotych netto. Frezowanie cnc tworzyw sztucznych może mieć podobne ceny. Nie da się jednak dokładnie określić ile co kosztuje - wszystko jest wyliczane bezpośrednio dla danego zlecenia. Na końcową cenę wpływa bowiem mnóstwo różnych czynników - nawet i to, czy po realizacji zlecenia klient zamawia również dostarczenie do niego gotowych produktów, czy też odbierze je samodzielnie. Dlatego właśnie szczegóły dotyczące ceny są omawiane w trakcie wstępnych konsultacji.

Materiał partnera zewnętrznego, alfacomputers.pl

Redakcja

mocnefirmy.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz również