Jak długo powinien schnąć klej do płytek?

Analizując ofertę tych sklepów, w których sprzedawane są materiały budowlane, szybko można zauważyć, że znajdują się w nich rozwiązania charakteryzujące się zróżnicowaną jakością oraz ceną. Czasem można pozwolić sobie na pewne oszczędności, są jednak i takie materiały budowlane, na których nie powinno się oszczędzać, bo wydanie mniejszej kwoty niejako automatycznie oznacza konieczność nanoszenia coraz to większych poprawek. Tak jest między innymi wówczas, gdy przedmiotem naszej analizy staje się klej do płytek, istotny element mający wpływ na to, jak dobrze kafelki będą się trzymać ściany albo podłogi.

Klej do płytek i czas jego schnięcia

Gdy kupujemy materiały niezbędne, by wykończyć ściany czy to w łazience, czy to w kuchni, podłogi oraz elewacje, przeważnie koncentrujemy się przede wszystkim na wzornictwie samych płytek. Materiały niezbędne do ich umocowania są ważne, kupujemy je jednak bez przesadnej refleksji na ich temat. Nie oznacza to jednak, że taki sposób myślenia jest nam w stanie zagwarantować rzeczywiste korzyści. Jeśli właściwe umocowanie płytek leży nam na sercu, musimy mieć świadomość tego, że jakość kleju ma fundamentalne znaczenie. Już po położeniu płytek należy zresztą odczekać pewien czas tak, aby zyskać pewność, że powierzchnia może być bezpiecznie użytkowania. Szczególnie duże znaczenie czas ten zdaje się mieć w odniesieniu do płytek podłogowych, dobrze jest więc pamiętać, że nie można po nich chodzić zbyt wcześnie, jeśli nie chce się, aby cała praca związana z ich układaniem poszła na marne. Płytki muszą być ustabilizowane, aby nie zmienić swojego położenia.

Oczywiście, trudno o jednoznaczną odpowiedź na pytanie o to, jak długo będzie sechł klej do płytek. Jeśli zależy nam na możliwie jak najbardziej wiarygodnych informacjach, powinniśmy szukać ich przede wszystkim na samym jego opakowaniu. Producenci starają się, aby była umieszczona w widocznym miejscu, a doświadczeni płytkarze doradzają, aby informacja ta była traktowana przez nas poważnie. Jeśli producent jest zdania, że jego klej wyschnie po 48 godzinach, nie ma powodu do tego, aby testować wcześniej prawdziwość tego rodzaju deklaracji.

Niekiedy musimy położyć płytki także w tych pomieszczeniach, których nie da się zbyt długo wyłączyć z użytkowania. W takim przypadku odpowiedzią na nasze potrzeby może okazać się klej szybkoschnący. Oczywiście, w każdym przypadku należy pamiętać, że zbyt szybkie chodzenie po płytkach nie jest jedynym zagrożeniem dla nich. Pewnym zagrożeniem mogą być też ciężkie meble oraz inne przedmioty ustawiane na nich. Zawsze lepiej jest więc dać sobie nieco więcej czasu i wstrzymać się z energicznym wykorzystywaniem dopiero co położonych płytek. Pamiętajmy też, że nawet klej najwyższej jakości nie zda się na wiele, jeśli nie będziemy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu podłoża do klejenia. Różnego rodzaju zabrudzenia skutecznie obniżają przyczepność nawet, jeśli wydają się niewielkie. Należy pamiętać także o tym, jak duże znaczenie ma wyrównanie podłoża tak, aby nie trzeba było potem rekompensować tego sobie klejem.

modnalazienka.pl

Redakcja

mocnefirmy.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz również