Czym charakteryzują się kalendarze osobiste?

Kalendarze osobiste są niezwykle istotnym elementem potrzebnym do sprawnego organizowania pracy. Dotyczy to wielu kwestii, takich jak kalendarz rozwoju osobistego, ale także pracy zawodowej, nauki lub pracy w organizacjach innego rodzaju. Zaopatrzenie się w odpowiedni kalendarz jest więc kluczowe, ale chcąc kupić produkt adekwatny do swoich potrzeb, trzeba je najpierw dobrze definiować.

Czym charakteryzują się kalendarze osobiste?

Na rynku artykułów piśmienniczych występują różne rodzaje kalendarzy osobistych. Większość z nich to zwykłe kalendarze, które umożliwiają prowadzenie dziennych notatek. Kalendarze osobiste tego typu nie posiadają dodatkowych tabelek, a jedynie strony podzielone na poszczególne daty z ewentualnymi informacjami, standardowymi dla przeciętnego kalendarza. Są to typowe informacje, takie jak data, godziny wschodu i zachodu słońca lub imiona codziennych solenizantów. Nie są to więc istotne informacje, a mając bardziej zaawansowane potrzeby, warto poszukać kalendarzy osobistych w bardziej wyrafinowanych formach. Kalendarze rozwoju osobistego posiadają dodatkowe rubryki, które są dostosowane do różnych obszarów działalności. W praktyce mogą być podzielona na bardzo wiele rubryk, z których każda jest przeznaczona na notatki dedykowane do konkretnego obszaru. Mogą nimi być praca zawodowa, życie osobiste, nauka, rozwój osobisty w innych dziedzinach, a także dodatkowe rubryki, które są opcjonalne dla każdej osoby indywidualnie. Nie ma w nich miejsca na zbędne informacje, a są jedynie wygodnie rozmieszczone rubryki na konkretne i konstruktywne notatki, tak by nie zabierać zbędnego obszaru. Kalendarze osobiste tego typu są dedykowane dla osób, które chcą robić notatki z wielu obszarów jednocześnie, nie musząc prowadzić wielu kalendarzy naraz, a mogąc się ograniczyć do jednego, ale dobrze zorganizowanego.

Kalendarz osobisty – jaki format?

Zaopatrując się w kalendarze osobiste, należy też zwrócić uwagę na to, w jakim formacie występuje. Na rynku dostępne są kalendarze w różnych formatach, od najmniejszych, które z łatwością zmieszczą się do kieszeni, po duże kalendarze osobiste w formacie A4. Przed rozpoczęciem prowadzenia kalendarza warto zastanowić się, jaki wybrać, aby nie okazało się, że format jest zbyt mały, a robienie w nim notatek niewygodne, co spowoduje konieczność wymiany kalendarza na inny. W trakcie roku jest to zupełnie niepraktyczne, gdyż wymaga albo przepisywania notatek, albo trzymanie starego kalendarza pod ręką, gdy zaszła konieczność zajrzenia do starych notatek. Kalendarze osobiste w formacie A4 nie są zbyt wygodne do codziennego noszenia, ale mimo wszystko zmieszczą się do torby na laptopa lub do standardowej teczki, czy aktówki, więc warto się na takie zdecydować. Duża ilość miejsca na notatki i możliwość prowadzenia czytelnych zapisków powinna zrekompensować odrobinę niewygody związanej z tym, że sam kalendarz jest zbyt duży.

Kalendarz osobisty – jak prowadzić?

Prowadząc kalendarz osobisty, należy pamiętać o tym, aby robić to sumiennie i konsekwentnie, gdyż tylko to pozwoli na dostanie wszystkich benefitów związanych z prowadzeniem kalendarza osobistego. Najlepiej mieć go ciągle przy sobie i notować w nim najważniejsze, ale także te mniej ważne detale, które z czasem mogą wylecieć z głowy. Istotne też jest dobranie takiego formatu kalendarza oraz prowadzenie go w jak najczytelniejszy dla siebie sposób, aby móc łatwo przeglądać swoje notatki, nie muszą się zastanawiać nad tym, w jakiej formie, co i gdzie zostało zapisane. Najlepiej wypracować sobie indywidualny system i konsekwentnie się go trzymać.

Redakcja

mocnefirmy.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz również