Radio cyfrowe DAB+ – czy warto kupić?

Decyzja o przejściu z naziemnego nadawania telewizji w standardzie DVB na DVB2 HEVC wiąże się z refarmingiem. Niepostrzeżenie, w najbliższym czasie ma nastąpić kolejna rewolucja. Tym razem chodzi o cyfrowy standard radiowy DAB+, który zastępuje analogowy UKF. Jesteśmy przyzwyczajeni do słuchania naszych ulubionych stacji radiowych w samochodzie i w domu. Niektóre osoby posiadające nowe samochody mogły zauważyć nazwę DAB na zakresach radiowych. Zakres ten coraz częściej spotykany jest we wzmacniaczach. Być może zadajesz sobie pytanie: O co chodzi?

Czym jest radio cyfrowe DAB?

DAB (Digital Audio Broadcasting), to standard nadawania radia cyfrowego. Radio przechodzi taką samą transformację, jaką przeszła analogowa telewizja. Będziemy przechodzić ze standardu analogowego na standard cyfrowy. Unia Europejska nakreśliła harmonogram i zbiór zasad przejścia na cyfrowy standard radiowy.

W 2006 r. na konferencji radiowej w Genewie przyjęto plan Polski dotyczący wykorzystania częstotliwości VHF. Pierwotnie w tym paśmie miała być jedna częstotliwość DVB-T i trzy DAB+. Podczas refarmingu odkryto, że możliwe jest przeniesienie obecnych programów telewizyjnych z pasma VHF na UHF. W ten sposób powstał multipleks (MUX), który umożliwia nadawanie wielu kanałów telewizji cyfrowej z wykorzystaniem jednej częstotliwości.

Radio cyfrowe - przyszłość cyfrowego nadawania

Na obecnym UKF-ie (gdzie nadają stacje komercyjne RMF i ZET, a także nadawcy państwowi) nie ma możliwości dodania kanałów radiowych, które mają bezpieczny odstęp częstotliwości gwarantujący prawidłowy odbiór. Jeśli chcemy zwiększyć możliwości odbioru, to powinniśmy zwrócić uwagę na nadawanie cyfrowe. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ogłosiła ogólnopolski konkurs na DAB+. Obecnie niemal w całej Polsce działa system wielokanałowy z radiem państwowym (Jedynka Dwójka Trójka Czwórka Radio Polska Polskie Radio 24 rozgłośnie regionalne), oraz rozgłośniami regionalnymi. Pierwotnym celem było pokrycie 80 proc. Polski emisją DAB do końca 2020 roku. Jednak brak entuzjazmu stacji komercyjnych spowodował wydłużenie terminu. Może to wynikać z konieczności inwestycji w infrastrukturę nadawania cyfrowego oraz z faktu, że wiele stacji występuje zarówno w internecie, jak i w eterze.

Radio cyfrowe Dab+

Radio DAB+ - skuteczne rozwiązanie na czas kryzysu

Uważam, że technologia przesyłania sygnału za pomocą nadajników sieciowych jest niezbędna. Jej sygnał może być odbierany w miejscach, gdzie nie ma infrastruktury internetowej, a słuchacze nadal chcą mieć dostęp do swojej ulubionej stacji. Ilustracją tego jest wojna na Ukrainie. Nadajniki radiowe są bardziej skuteczne, gdy padnie Internet lub sieć GSM. Przepisy Unii Europejskiej wymagają instalowania radioodbiorników samochodowych wyposażonych w system DAB.

Dyrektywa nakazująca wyposażenie odbiorników radiowych w DAB+ weszła w życie pod koniec 2020 roku. Anteny szerokopasmowe obsługujące wiele standardów są już standardem. Anteny te łatwo rozpoznać po ich "płetwiastym" kształcie. Termin przejścia z radia analogowego na cyfrowe w Polsce nie został jeszcze określony. Jednak Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji będzie wymagała od nadawców przygotowania się do tej zmiany do końca 2022 roku.

Radio cyfrowe - zalety

Dźwięk wolny od zakłóceń

Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+ jest doskonała. Melomani będą zadowoleni z tego standardu. Jeśli jesteś w zasięgu nadajnika, możesz mieć pewność, że dźwięk jest krystalicznie czysty i wolny od zakłóceń, które powodowały nadajniki analogowe. Sprawdź radio cyfrowe na hamamobile.pl

Łatwe wyszukiwanie i obsługa stacji

Liczba stacji, które możesz odbierać, będzie w końcu większa niż obecnie. Radio cyfrowe DAB+ to także wygoda wyszukiwania stacji, znajdowania stacji i obsługi radia. Wraz z wprowadzeniem DAB+ przychodzi wzrost liczby usług. Stacje radiowe mogą jednocześnie nadawać obrazy, slajdy, tekst i informacje. Obrazy mogą być wykorzystywane jako akompaniament dla dźwięku. Przydatną opcją jest możliwość zaplanowania audycji.

Rozwiązania hybrydowe systemu DAB+

Na koniec warto dodać, że podczas nadawania w systemie DAB+ możliwe są rozwiązania hybrydowe. Połączenie Internetu z audycjami radiowymi i umożliwienie słuchaczom interakcji ze stacjami radiowymi. Słuchając danego utworu, można na niego głosować, a nawet wziąć mikrofon i komentować.

Redakcja

mocnefirmy.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz również