Wybieramy kuchenkę mikrofalową

Szybkość podgrzania rozmaitych potraw sprawia, że kuchenki mikrofalowe nadal są niezwykle popularne. Zwłaszcza najnowsze modele, które pozwalają na wykorzystanie wielu rozbudowanych funkcji dodatkowych. Na co więc powinniśmy zwrócić uwagę, by wybrać model najlepiej spełniający nasze potrzeby i wymagania?

Dzisiejsze mikrofalówki, poza standardowym podgrzewaniem, obsługują między innymi funkcję grilla, rożna, rozmrażania czy chociażby termoobieg. Pozwalają także na dokładne zaprogramowanie całego procesu, dzięki czemu jeszcze łatwiej możemy przygotować posiłek. Właśnie ta uniwersalność działania sprawia, że kuchenka mikrofalowa nadal jest tak popularnym urządzeniem.

Oczywiście zdać musimy sobie sprawę z faktu, że mikrofalówka mikrofalówce nierówna, dlatego w sklepach dostępne są także modele wątpliwej jakości

Najważniejsze parametry techniczne

Żeby się przed nimi ustrzec, należy przed zakupem dokonać dokładnej analizy najważniejszych parametrów, które mają wpływ na przydatność omawianych urządzeń. Nie jest ich wiele, dlatego nie powinno sprawić nam to większej trudności.

Rodzaj. Kwestia istotna ze względu na aranżacje pomieszczenia, w którym kuchenka ma zostać zamontowana. Pod tym względem wyróżniamy dwa rodzaje omawianych urządzeń – wolnostojące oraz do zabudowy.

Pierwsze z nich to modele standardowe, które możemy podłączyć w dowolnym miejscu. Bardzo ważny jest ich wygląd, który powinien przynajmniej mniej więcej pasować do stylu, w jakim urządzone zostało urządzenie. Znacznie szersze możliwości aranżacyjne zapewniają nam modele do zabudowy, które możemy niemal całkowicie ukryć, obudowując je w taki sposób, aby stały się integralną częścią wystroju. Ich ceny są jednak wyższe, do tego dochodzi trudność związana z czyszczeniem ich elementów.

Pojemność. Tym razem mamy do czynienia z parametrem o typowo praktycznym znaczeniu. Jeżeli z kuchenki będziemy korzystać w pojedynkę, powinniśmy zainteresować się modelami kompaktowymi, o pojemność około 15-20 litrów. Zakup większego urządzenia okaże się niepotrzebnym marnowaniem wolnej przestrzeni.

Oczywiście sprawa wygląda zupełnie inaczej, gdy zamierzamy przygotowywać duże potrawy, przeznaczone dla kilku osób. W takim przypadku warto rozglądnąć się za mikrofalówkami o pojemności powyżej 30 litrów.

Moc. Decyduje o tym, jak szybko zostanie osiągnięta żądana temperatura i jak szybko zostanie podgrzana potrawa. Kompletnie nieopłacalny wydaje się zakup szczególnie słabych urządzeń, których możliwości są mocno ograniczone. Wiele osób motywuje taki zakup względami ekonomicznymi, jednak pamiętać należy o tym, że urządzenie słabe musi pracować dłużej, by osiągnąć zamierzony efekt. W efekcie zużycie energii jest często porównywalne z działaniem modeli mocniejszych.

Materiał. Mowa w tym miejscu o tym, z czego przygotowane zostało wnętrze mikrofalówki. Modele najtańsze są emaliowane. Materiał ten jest jednak mało odporny na uszkodzenia mechaniczne, dlatego dość szybko ulega zniszczeniu. Zdecydowanie lepsza jakość zapewnią nam wnętrza ceramiczne oraz wykonane ze stali nierdzewnej.

Funkcje. Jak wspomnieliśmy, nowoczesne kuchenki mikrofalowe pozwalają nam skorzystać z wielu przydatnych funkcji, które zdecydowanie rozszerzają nasze możliwości. Mowa tu nie tylko o elektronicznym panelu sterowania, ale również o automatyce wagowe, która wykrywa wagę potrawy i na tej podstawie ustala odpowiedni program działania, grillu, termoobiegu, gotowaniu na parze, funkcji przygotowywania pizzy czy chociażby możliwości rozmrażania.

Gdzie postawić mikrofalówkę?

W przypadku urządzeń wolnostojących często pojawia się problem związany z najlepszym miejscem montażu. Wiele osób wykorzystuje w tym celu lodówki, zwłaszcza te niskie. Powstaje jednak pytanie, czy praca mikrofalówki może spowodować jej uszkodzenie.

W sieci obecnych jest wiele mitów na temat tego, jakoby kuchenka mikrofalówka była szkodliwa zarówno dla innych urządzeń, jak i nas samych. Nie mają one jednak pokrycia w rzeczywistości. Dzisiejsze mikrofalówki posiadają szereg zabezpieczeń, które chronią otoczenie przed wpływem generowanych fal elektromagnetycznych.

Artykuł sponsorowany

Redakcja

mocnefirmy.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz również