Jak wyglądają zarobki księgowych?

Nie da się ukryć, że coraz więcej młodych osób decyduje się na to, by rozpocząć studia na kierunku księgowości. Oczywiście jest to jeden z najbardziej obleganych kierunków studiów na który niezwykle ciężko się dostać. Niemniej jednak warto zauważyć, że by księgowym zostać niezbędne jest wykazanie się niezwykle efektywnymi i wysoko rozwiniętymi zdolnościami matematycznymi. Wiele osób jednak uważa, że do bycia księgowym wystarczy jedynie sama matematyka. Okazuje się, że na studiach księgowych dosłownie wszyscy przekonują się, że jest inaczej. Księgowy nie musi jedynie biegle posługiwać się rachunkami. Musi on także posiadać niezbędną wiedzę z zakresu prawa, głównie prawa tyczącego się podatków oraz finansów. Nie da się więc zaprzeczyć temu, że bycie księgowym nie należy do najłatwiejszych. Studia na tym kierunku nie są wstanie przygotować idealnie do wykonywania tego zawodu, jednocześnie warto zauważyć, że to właśnie uczelnie wyższe dysponują niezbędnymi zasobami, które mogą przekazać adeptom sztuki księgowej. Co więcej, księgowi na swoich studiach zobligowani są do odbycia praktyk zawodowych, które mają pozwolić im na zdobycie niezbędnej wiedzy praktycznej ze wspomnianego już zakresu. Droga do tego, by stać się pełnowartościowym księgowym z całą pewnością jest długa i kręta. Jednak czy takim księgowym warto zostać?

Czym zajmuje się księgowy?

Każdemu z nas księgowy z pewnością kojarzy się z wykonywaniem obliczeń i wypełnianiem deklaracji podatkowych. Okazuje się jednak, że do pracy księgowego jednak wymagane jest znacznie więcej. Księgowy może zdecydować się zarówno na obsługiwanie klientów prywatnych jak i partnerów biznesowych. Tak naprawdę jednak zakres obowiązków jakie na niego spadają jest niezwykle pokaźny. Przede wszystkim jeśli dany księgowy obsługuje firmę lub inną instytucję musi on przejąć na siebie obowiązki związane z prowadzeniem księgi rozchodu i przychodu, a także z wykonywaniem comiesięcznych i rocznych zestawień. Oczywiście księgowy może również wykonywać bieżącą obsługę, czyli zajmować się wszelkimi procesami finansowymi w firmie. Jednocześnie księgowy obsługujący daną firmę ma za zadanie zadbać o płynność powierzonych procesów finansowych i starać się zadbać o poprawność i porządek w dokumentacji księgowej. Nieco inaczej prezentuje się jednak sytuacja w momencie, kiedy księgowy ma za zadanie odpowiednio współpracować z klientem prywatnym. Wówczas jego zakres obowiązków analogicznie się zmienia. Zwykle osoby prywatne do księgowych zwracają się w momencie, kiedy konieczne jest złożenie corocznego zeznania podatkowego czyli deklaracji PIT. Niemniej jednak często księgowi zajmują się także obsługą spraw bieżących, z którymi zgłaszają się osoby prywatne. Jak więc widać zakres obowiązków oraz kompetencji księgowych jest niezwykle pokaźny, a także obejmuje niezbędną wiedzę z wielu różnych zakresów.

Zarobki księgowych

Ile średnio zarabiają księgowi? 

Zarobki księgowych to tak naprawdę jednak z tych kwestii, która ściśle powiązana jest z ich doświadczeniem. Jak donoszą badania portalu: https://www.saldeosmart.pl/blog/zarobki-ksiegowych-w-2022-roku/ mediana zarobków księgowego waha się na poziomie około 4500 złotych. Niemniej jednak warto mieć na uwadze to, że jest to jedynie ewentualna średnia. Tak naprawdę szacuje się- jak można przeczytać na portalu https://www.saldeosmart.pl/ - około 25% księgowych może liczyć na zarobki znacznie mniejsze, z kolei aż 25% księgowych może liczyć na zarobki znacznie większe i przekraczające tę średnią. Finalnie istotny jest także region geograficzny. Oczywistym jest fakt, że księgowi zarówno w Warszawie jak i w Krakowie zarobią o wiele więcej niż księgowi pracujący w małych miejscowościach. Wiele może zależeć również od tego, czy dany księgowy prowadzi biznes całkowicie samodzielnie, czy być może jednak pracuje i wykonuje swoje obowiązki dla danego biura rachunkowego.

Czy warto zostać księgowym?

Nie da się jasno określić tego, czy warto zostać księgowym. Oczywiście jeśli mamy matematyczne i rachunkowe zapędy, to z całą pewnością warto to rozważyć. Być może jest to szansa na prawdę owocną karierę w świecie rachunkowości i finansów. Co więcej koniecznie trzeba wspomnieć, że praca księgowego nieodłącznie oznacza również dość pokaźne zarobki. Mimo wszystko, wymagana jest dość długa ścieżka edukacji poparta odpowiednimi praktykami. zawodowymi. Wobec tego finalna decyzja odnośnie tego, czy warto zostać księgowym powinna być podjęta we własnym zakresie i być w pełni świadoma.

Redakcja

mocnefirmy.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz również