Zadbaj o jakość powietrza w swoim domu
Świadomość dużej ilości zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu jest w naszym kraju coraz większa. Wszystko to sprawia, że przykładamy większą uwagę do tego, co wdychamy. Nie dziwi więc popularność takich urządzeń jak oczyszczacze oraz nawilżacze powietrza.
Dzięki tym elektrycznym sprzętom, jesteśmy w stanie skutecznie dostosować warunki panujące w naszym domu. Ma to znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy żyjemy w dużym mieście lub zmagamy się z nieskuteczną wentylacją, przez którą poziom wilgotności jest nieodpowiedni.
Oczywiście żeby cieszyć się z czystego, świeżego powietrza, powinniśmy zakupić urządzenia odpowiedniej jakości, a także wyróżniające się stosownymi parametrami technicznymi. I właśnie tym się dzisiaj zajmiemy.
Oczyszczacze powietrza – na jakiej zasadzie dokonać wyboru?
Wiele mówi się o tym, że istnieje mnóstwo gatunku roślin, które pełnią rolę naturalnych filtrów powietrza. Nie są one jednak skuteczne jak oczyszczacze, zwłaszcza te odpowiednio dobrane do specyfiki i wymiarów pomieszczenia, w którym się znajdują. Ich działanie polega na zassaniu powietrza zanieczyszczonego, jego przefiltrowaniu, a następnie wypuszczeniu z powrotem.
Wszystko to pozwala na bardzo skuteczne wyeliminowanie wszelkich szkodliwych związków, zwłaszcza niewielkich pyłów, które wpływają między innymi na kondycję naszego układu oddechowego.
Decydując się na oczyszczać powietrza, powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na rodzaj zastosowanego filtra. To on bowiem w głównej mierze wpływa na wydajność (lub jej brak) urządzenia. Spośród tych najlepszych wymienić można przede wszystkim filtry fotokatalityczne oraz elektrostatyczne. Ich największą zaletą jest to, że poza usuwaniem zanieczyszczeń zwalczają również alergeny i bakterie.
Przez użytkowników cenione są również filtry HEPA, które jednak występują w różnych klasach. Im jest ona wyższa, tym proces filtracji będzie skuteczniejszy.
Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas wyboru oczyszczacza powietrza?
Niewątpliwie filtry to najważniejsze elementy budowy tego typu urządzeń. Warto jednak wspomnieć także o różnego rodzaju parametrach technicznych, które również mają znaczenie. Na wydajność oczyszczaczy wpływ ma przede wszystkim ich moc. Im jest ona wyższa, tym szybciej zostaną usunięte unoszące się w powietrzu zanieczyszczenia.
Zawsze warto sprawdzić również to, na jakim maksymalnym obszarze oczyszczacz powietrza jest w stanie pracować. Podawany jest on w metrach kwadratowych – najtańsze modele poradzą sobie z pomieszczeniem o wymiarach wyłącznie 8 metrów kwadratowych, podczas gdy te najlepsze wyróżniają się parametrem na poziomie nawet 100 metrów kwadratowych.
Wiele oczyszczaczy z wysokiej półki jakościowej dysponuje również specjalnymi mechanizmami, które w sposób automatyczny wykrywają poziom zanieczyszczenia i na jego podstawie dostosowują swoje działanie. Do tego wszystkiego możemy dodać również panel sterowania z licznymi wskaźnikami pozwalającymi sprawdzić, jakiej jakości powietrze znajduje się w konkretnym pomieszczeniu.
Nawilżacze powietrza – na jakiej zasadzie dokonać wyboru?
W ten sposób przechodzimy do drugiego urządzenia, które jest odpowiedzialne za dostosowywanie poziomu wilgotności, który może okazać się niski zwłaszcza w zimie, kiedy to korzystamy z urządzeń grzewczych. Suche powietrze doprowadzić może do wysuszania skóry i układu oddechowego, a także powodować problemy ze snem i spadki nastroju, dlatego warto zadbać o jego odpowiednie nawilżenie.
Tym oczywiście zajmuje się specjalne urządzenia, które na rynku występują w kilku odmianach, różniących się sposobem działania. Wymieniamy nawilżacz powietrza.
- parowy – jego budowa składa się przede wszystkim ze zbiornika na wodę, która zostaje podgrzana przez mechanizm grzewczy. W ten sposób powstaje para – zostaje ona wtłoczona do pomieszczenia, dzięki czemu poziom wilgotności się podnosi. Ze względu na wykorzystanie mechanizmu grzewczego, dojść może do niewielkiego wzrostu temperatury panującej w pomieszczeniu,
- ewaporacyjny – w tym przypadku mamy do czynienia z urządzeniem, które wchłania powietrze, a następnie prowadzi do jego nawilżenia i schłodzenia. W ten sposób wytwarzana jest zimna mgiełka, która nawilża powietrze,
- ultradźwiękowych – zdecydowanie najbardziej zaawansowany sprzęt. Jego działanie polega na rozbiciu cząsteczek wody, co również prowadzi do powstania mgiełki. Nawilżanie powietrza w tym wydaniu jest bardzo skuteczne.
Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas wyboru nawilżacza powietrza?
Podobnie jak w przypadku oczyszczaczy, także w tym przypadku warto przeanalizować kilka istotnych parametrów technicznych.
Mowa oczywiście o mocy urządzenia oraz obszarze działania. Dobrze jest sprawdzić także pojemność zbiornika na wodę oraz wszelkie funkcje dodatkowe, które zdecydowanie ułatwiają korzystanie z omawianych sprzętów. Wspomnieć należy głównie o higrometrze, który analizuje poziom wilgotności powietrza i na tej podstawie dostosowuje pracę urządzenia.
Wykorzystanie zarówno oczyszczaczy, jak i nawilżaczy pozwala zdecydowanie podnieść jakość powietrza w mieszkaniu i domu, dlatego warto rozważyć ich zakup. Zawsze oczywiście powinniśmy sprawdzić najpierw ich najważniejsze parametry techniczne.
Materiał zewnętrzny
Zobacz również
-
12 kwietnia 2018
Freelancer w branży IT – jakiego ubezpieczenia...
12 kwietnia 2018Co powinniśmy wiedzieć na temat pozycjonowania?
12 kwietnia 2018Firmy mogą stracić miliony przez złe zarządzanie...
12 kwietnia 2018Pięć cech dobrego przywódcy, na które nie zwracasz...
Popularne
-
4sty
-
24mar
-
12paź
-
20gru
Komentarze (0)