Ocieplanie poddasza pianką PUR - czy warto?

Odpowiednio zaadaptowane poddasze może stanowić przestrzeń niezwykle ciekawą, zarówno pod względem wizualnym, jak i użytkowym. Mimo iż pomieszczenie to ma swoje specjalne wymogi aranżacyjne, można do niego wprowadzić niezwykle przytulny klimat. Aby móc w pełni cieszyć się wysokim komfortem użytkowania poddasza, należy przede wszystkim zadbać o jego odpowiednią izolację. Dlaczego warto ocieplić poddasze pianką poliuretanową?

Ocieplanie poddasza pianką PUR

Materiał wykorzystywany do ocieplenia poddasza powinien trwale oraz szczelnie wypełniać przestrzeń, zapobiegając jednocześnie nadmiernej utraty ciepła. Kolejna ważna kwestia to niepalność i dźwiękochłonność takiego materiału, a także łatwość i szybkość jego montażu. Do izolacji termicznej dachów poleca się między innymi piankę poliuretanową, które wspomniane powyżej wymogi jak najbardziej spełnia. Najczęściej stosuje się w tym celu metodę natryskową, dzięki której pianka może dotrzeć do każdej, najmniejszej nawet szczeliny, dokładnie zabezpieczając tym samym powierzchnię.

Ocieplanie poddasza pianką PUR to proces przebiegający całkiem sprawnie - niekiedy można tego dokonać nawet w jeden dzień. Plusem tej metody jest z całą pewnością jej dokładność - ryzyko nieprawidłowego ocieplenia poddasza jest w tym przypadku raczej znikome. 

Pianka PUR - właściwości

Pianka poliuretanowa jest lekka, a to oznacza, że poddasze nie będzie zbytnio obciążone materiałem ociepleniowym. Do właściwości pianki PUR zalicza się także wysokie przewodnictwo cieplne oraz słabe wchłanianie wilgoci - wszystko to sprawia, że materiał ten odznacza się lepszą izolacją termiczną. Dzięki dokładnemu wypełnieniu wszystkich, nawet trudnodostępnych zakamarków, pianka PUR niweluje wąskie szczeliny, w których mogą zagnieździć się różnego rodzaju szkodniki.

pianka PUR

Pianka PUR - cena

Do minusów pianki PUR zalicza się przede wszystkim jej cenę. Stosowanie tej metody termoizolacji okazuje się bowiem około dwa razy droższe od wełny mineralnej. Jeżeli weźmiemy jednak pod uwagę fakt, że ocieplanie poddasza pianką PUR jest znacznie bardziej dokładne i posłuży nam na długie lata, koszty zwrócą się zapewne w postaci znacznie niższych rachunków za ogrzewanie.

Pianka PUR czy wełna?

Jeszcze do niedawna niekwestionowanym liderem wśród materiałów do izolacji termicznej dachów była wełna mineralna. Kilka lat temu na rynku pojawiła się jednak pianka poliuretanowa, dostępna w postaci twardych płyt lub specjalnej piany układanej natryskowo. Zwłaszcza to drugie rozwiązanie zdobyło spore grono swoich zwolenników. Pozostaje zatem pytanie: pianka PUR czy wełna?

Niestety nie da się jednoznacznie stwierdzić, który materiał okaże się lepszy na izolację poddasza. Każda z tych metod ma bowiem swoje zalety i wady. Aby podjąć właściwą decyzję najlepiej poradzić się fachowców, dokładnie zbadać rynek, a także rozważyć wszystkie argumenty za i przeciw. Zarówno w przypadku pianki poliuretanowej, jak i wełny mineralnej, kluczowa okaże się jakość wykonania samego montażu - to od niej w znacznej mierze zależy to, czy w izolacji nie znajdą się mostki termiczne oraz czy nie zmieni ona swoich właściwości przez kolejne lata użytkowania.

Pianka PUR - opinie

Ocieplanie poddasza pianką PUR ma swoich zwolenników i przeciwników. Ci pierwsi wskazują przede wszystkim na nieporównywalną dokładność tej metody. Przeciwnicy z kolei kwestionują jej bezpieczeństwo, podkreślając przy tym, że materiał ten wywiera szkodliwy wpływ na zdrowie człowieka. Opinie na temat pianki PUR są zatem różne.

Jedno jest jednak pewne: izolacja poddasza pianką poliuretanową powinna odbywać się z zachowaniem szczególnej ostrożności, zwłaszcza jeśli wykazujemy wrażliwość na różnego rodzaju substancje chemiczne lub zmagamy się z chorobami układu oddechowego. Fachowcy dokonujący natrysków pianką PUR powinni mieć na sobie specjalne kombinezony, maski i respiratory, zapewniając sobie tym samym odpowiednią ochronę przed szkodliwym działaniem chemikaliów. Utwardzanie pianki PUR wynosi od 48 do 72 godzin, a to oznacza, że w tym czasie nie wolno korzystać z ocieplanego pomieszczenia.

Materiał partnera zewnętrznego

Redakcja

mocnefirmy.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz również