Deklaracja CEEB Co to jest? Gdzie można ją złożyć? Jak ją wypełnić?

Do 30 czerwca 2022 roku musiałeś złożyć deklarację do CEEB (Centralnego Rejestru Emisji dla Budynków). Pobierz wzór deklaracji, aby dowiedzieć się kto podlega temu obowiązkowi i kiedy należy je złożyć.

Termin ten upłynął 30 czerwca 2022 roku. Właściciele i zarządcy budynków mieszkalnych i użytkowych muszą złożyć w terminie deklaracje dotyczące źródeł ciepła. Jeśli zapomną o złożeniu deklaracji, nie muszą się martwić. Niedopełnienie tego ustawowego obowiązku nie skutkuje automatycznie karą. Lepiej jednak szybko złożyć deklarację od razu w CEEB i nie zwlekać.

Właściciele innych budynków, takich jak sklepy czy magazyny, muszą złożyć obowiązkową Deklarację CEEB. W której muszą wskazać, z jakiego ciepła korzystają. Jakie informacje powinny znaleźć się w tym wniosku?

Kto i dlaczego gromadzi dane w CEEB?

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego uruchomił 1 lipca 2021 roku Centralną Ewidencję Emisji Budynków, aby zebrać ważne informacje o źródłach ciepła i spalaniu paliw w budynkach mieszkalnych i niemieszkalnych. Zebrane dane posłużą m.in. do poprawy jakości powietrza w Polsce.

Jakie dane są zawarte w deklaracji CEEB?

Deklaracja CEEB jest wymagana zarówno dla budynków mieszkalnych (deklaracja a), jak i niemieszkalnych (deklaracja b), a także budynków mieszkalnych jednorodzinnych lub wielorodzinnych. W deklaracji wyszczególnia się rodzaj i liczbę źródeł ciepła w budynku, stan ich eksploatacji oraz czy służą do zapewnienia centralnego ogrzewania lub podgrzewania wody. Deklarację należy złożyć w ciągu 14 dni od zainstalowania nowego źródła ciepła, np. w przypadku wymiany starego kotła.

Przy wypełnianiu deklaracji należy wskazać jedno z tych źródeł ciepła:

 • Sieć ciepłownicza dla dzielnic miejskich / ciepło systemowe / sieć ciepłownicza dla dzielnic lokalnych
 • Kocioł na paliwo stałe (węgiel lub pelety drzewne, lub inny rodzaj biomasy) z ręcznym podawaniem / kocioł zasypowy
 • Kocioł na paliwo stałe (węgiel lub pelety drzewne, lub inny rodzaj biomasy) z automatycznym podawaniem / podajnik
 • Kominek / koza / ogrzewacz powietrza na paliwo stałe (pellet drzewny, inne rodzaje biomasy, węgiel)
 • Piec kaflowy na paliwo stałe (węgiel lub pellet drzewny, pelety lub inny rodzaj biomasy)
 • Kuchenka / piec węglowy
 • Kocioł gazowy / Kocioł gazowy / Gazowy przepływowy podgrzewacz wody / Kominek gazowy
 • Kocioł olejowy
 • Pompa ciepła
 • Ogrzewanie elektryczne / kocioł elektryczny
 • Kolektory słoneczne do ciepłej wody

Kto jest zobowiązany do złożenia deklaracji CEEB?

Firma CEEB nie jest zobowiązana do złożenia deklaracji CEEB.

 • Właściciele domów jednorodzinnych oraz
 • Podmioty zarządzające budynkami wielorodzinnymi (spółdzielnia mieszkaniowa, podmiot administrujący, właściciel)

Co ważne, nawet jeśli dom jest wynajmowany, właściciel nadal ma obowiązek złożenia deklaracji, nawet jeśli w nim nie mieszka. Ważne jest, aby zadeklarować źródła ciepła w domkach letniskowych czy altanach ogrodowych.

Gdzie można złożyć deklarację?

Składanie deklaracji online jest najprostszym sposobem. Aby skorzystać z tej opcji należy zalogować się online za pomocą profilu zaufanego, e-karty lub internetowego konta bankowego.

Wypełnioną deklarację można dostarczyć osobiście lub wysłać pocztą do urzędu gminy lub miasta w zależności od lokalizacji budynku.

Deklaracja CEEB

Deklaracja dotycząca ogrzewania - CEEB

Centralny Rejestr Emisji dla Budynków (CEEB) wymagał złożenia wniosku do 30 czerwca. Właściciele domów jednorodzinnych i spółdzielni muszą złożyć deklaracje. W deklaracji powinny znaleźć się szczegółowe informacje o sposobie ogrzewania danej powierzchni.

Gdzie mogę uzyskać formularz?

Formularze można pobrać online lub w formie papierowej w lokalnych urzędach gmin. Do wypełnienia deklaracji online wystarczy profil zaufany, czyli e-dowód osobisty. Jest to najszybsza i najwygodniejsza opcja. Sam formularz nie stanowi problemu, ale ważne są następujące informacje.

Do czego potrzebne są nam te dane?

Dane te służą do oszacowania źródła ogrzewania domów jednorodzinnych oraz ile z nich korzysta z ekogroszku, węgla czy pelletu. Dane te mogą być również pomocne w planach ograniczenia emisji i eliminacji paliw zanieczyszczających środowisko w przyszłości.

Jak wypełnić deklarację CEEB?

 • Metryka budynku - Dostarcza informacji o metryce budynku i dokładnym metrażu.
 • Wybierz rodzaj budynku, który chcesz zadeklarować, czy jest to budynek jednorodzinny czy wielorodzinny.
 • Możesz wybrać źródło ciepła, czy jest to kocioł/piec/etc.
 • Określ klasę kotła, jego numer oraz paliwo.
 • Podać dane kontaktowe.
 • Wypełnienie deklaracji CEEB zajmuje zaledwie kilka minut. Dokument ten jest potrzebny wielu osobom do dofinansowania zakupu i wykorzystania węgla.

Redakcja

mocnefirmy.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz również