Stetoskop samochodowy. Wyposażenie warsztatu samochodowego.

​Stetoskop samochodowy to urządzenie diagnostyczne do oceny stanu części i mechanizmów silnika metodą wibroakustyczną. Jest produkowany w dwóch formach: mechanicznej i elektronicznej. Mechaniczny stetoskop samochodowy to najprostsze, urządzenie, które właściciele samochodów zwykle kupują na własny użytek. Do diagnostyki wysokiej jakości służy elektroniczny stetoskop samochodowy, który ma bardziej czuły mikrofon i pozwala zwiększyć lub zmniejszyć dźwięk w słuchawkach. Praca ze stetoskopem elektronicznym jest dużo wygodniejsza, wygodniejsza i bezpieczniejsza.

Stetoskop samochodowy: zastosowanie

Elektroniczny stetoskop samochodowy jest urządzeniem diagnostycznym służącym do sprawdzania stanu technicznego dowolnych elementów wirujących w zespołach łożysk tocznych lub ślizgowych, oceny czasu trwania i równomierności okresowych sygnałów dźwiękowych (zadziałania zaworów, dysz elektromagnetycznych, przekaźników itp.), Oceny działania jednostek według poziomu hałasu. Stetoskop pozwala określić lokalizację i pochodzenie szumu. Najbardziej typowym zastosowaniem urządzenia w serwisie samochodowym jest diagnostyka i naprawa silników spalinowych, elektrycznych urządzeń samochodowych, podwozi. Elektroniczny stetoskop samochodowy jest uniwersalny i może być stosowany w diagnostyce i naprawach szerokiej gamy innych produktów: silników elektrycznych, generatorów, turbin, kompresorów, skrzyń biegów, pomp itp.

Pracom silnika i innych mechanizmów samochodu towarzyszą różnorodne dźwięki, które mogą wiele powiedzieć doświadczonemu uchu o stanie urządzenia i jego awariach. Aby zdiagnozować samochód ze słuchu, stosuje się specjalne narzędzie - stetoskop, który szczegółowo opisano w artykule.

Działaniu dowolnego urządzenia mechanicznego lub mechanizmu towarzyszą różne dźwięki powstające w wyniku tarcia i stykania się części ze sobą, a także z procesów termicznych, chemicznych, gazodynamicznych i innych. Dotyczy to w pełni samochodu - jego silnik, zawieszenie, podwozie, a nawet nadwozie i wiele innych części zawsze emituje różne dźwięki. Odgłos pracy silnika, skrzyni biegów czy zawieszenia może nieść przydatne informacje o stanie mechanizmu, wskazywać na wystąpienie jakichkolwiek problemów i usterek. Najważniejsze jest, aby móc rozpoznać pożądany dźwięk i go zidentyfikować. Sprawdź ofertę stetoskopu diagnostycznego na https://sklep-warsztat.pl/product/stetoskop/.

Stetoskop elektroniczny samochodowy

Aby diagnostyka była dokładniejsza i bardziej wiarygodna, należy używać elektronicznych stetoskopów samochodowych, które wyposażone są w czuły mikrofon oraz regulację wzmocnienia i redukcji dźwięku w słuchawkach. W przeważającej większości stetoskopy elektroniczne, są wykorzystywane w serwisach motoryzacyjnych do naprawy lub diagnostyki silników spalinowych samochodu, różnego wyposażenia elektrycznego oraz podwozia pojazdu. Urządzenie to jest dość uniwersalne, przez co zakres jego zastosowania jest po prostu ogromny: od diagnostyki po naprawę szerokiej gamy zespołów pojazdów.

Podstawą elektronicznego stetoskopu jest układ DA1 typu K140UD6. Wszystkie tryby działania tego mikroukładu zostaną ustawione przez dwa urządzenia rezystorowe. Wartość rezystancji trzeciego rezystora w tej konstrukcji określi wzmocnienie. Tranzystory VT2 typu KT361 i VT1 typu KT315 będą dołączane w tym układzie zgodnie z obwodem wtórnika nadajnika. To właśnie ten aspekt będzie oznaczał aktualne wzmocnienie sygnału wyjściowego. Czujnik drgań wykonany jest z materiału piezoceramicznego. Czujnik piezoelektryczny przekształci wszystkie drgania wibracyjne w drgania elektryczne, które z kolei zostaną dodatkowo wzmocnione. W większości przypadków producenci używają emiterów piezoelektrycznych jako czujników piezoelektrycznych. To właśnie te urządzenia są w stanie całkiem dobrze odtworzyć wszystkie częstotliwości dźwięku w zakresie od 700 do 3100 Hz. Zaawansowane urządzenia elektroniczne wyposażone są w dodatkowy wzmacniacz częstotliwości audio, dzięki któremu sygnał audio zostanie wzmocniony zgodnie z regulacją.

Stetoskop samochodowy: co może zdiagnozować?

Stetoskopy służą do diagnozowania stanu technicznego samochodu, np. do identyfikacji stanu wirujących par w zespołach łożysk, do oceny równomierności i czasu trwania sygnałów dźwiękowych, czy też do oceny stanu pracy zespołów na podstawie hałasu poziom.

Najczęstszym zastosowaniem stetoskopu samochodowego jest serwis samochodowy, kiedy konieczne jest przeprowadzenie naprawy lub diagnostyki silnika, wyposażenia elektrycznego, a także podwozia samochodu. Urządzenie można również wykorzystać do diagnostyki turbiny, silnika elektrycznego, pompy, sprężarki, skrzyni biegów i innych urządzeń.

Redakcja

mocnefirmy.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz również