Co to jest administracja serwerami i dlaczego warto z niej skorzystać?

Administrator serwerów, administracja serwerami - wszyscy zapewne już słyszeli te pojęcia, ale co tak naprawdę one oznaczają?

Administrator serwera to ktoś, kto jest odpowiedzialny za serwery komputerowe firmy i zapewnia, że ​​wszystko działa sprawnie. Robi to, aktualizując oprogramowanie, utrzymując sprzęt, projektując i wdrażając nowe struktury systemowe, rozwiązując problemy techniczne, monitorując aktywność serwera i go zabezpieczając. Systemy komputerowe firmy są jedną z najważniejszych części organizacji, więc administrator musi być przygotowany na każdą potencjalną katastrofę i mieć plan naprawczy. Zakres obowiązków jednego pracownika jest bardzo szeroki, musi posiadać on wiedzę z wielu dziedzin, znać wszystkie systemy operacyjne, a przed wszystkim, być w gotowości do pracy 24 godziny na dobę. Co za tym idzie, wartość takiego pracownika jest bardzo wysoka i nie każdą firmę stać na zatrudnienie takiego specjalisty. Jak wskazują statystyki na stronie wynagrodzenia.pl - wynagrodzenia.pl/moja-placa/ile-zarabia-administrator-serwerow średni zarobek administratora wynosi 6 252 PLN. Co drugi administrator serwerów otrzymuje pensję od 4 556 PLN do 8 364 PLN.  Dla wielu firm jest to bardzo wysoki wydatek.

Na rynku pojawiły się firmy oferujące administrowanie serwerami w ramach usług zewnętrznych dla przedsiębiorców. “Najważniejszym powodem, dla którego firmy decydują się na wybór firmy zewnętrznej do administrowania serwerów jest oszczędność. Utrzymanie pracownika na tym stanowisku jest o wiele droższe niż wykupienie abonamentu u usługodawcy. Dodatkowo, jest to rozwiązanie lepsze pod kątem bezpieczeństwa. Firmy oferujące usługę administrowania serwerami zatrudniają specjalistów w wielu dziedzinach, którzy wspólnie dbają o dany serwer. W abonamencie mamy więc specjalistę np. oddzielnie od backupu, a oddzielnie od poczty i stron www. Każdy z nich zna się na swojej dziedzinie najlepiej. Jeden administrator nie może być najlepszym specjalistą w każdej dziedzinie. W razie awarii lepiej poradzi sobie z nią grono ekspertów niż jeden człowiek “od wszystkiego” - mówi Michał Trziszka, CEO firmy Cal.pl, która w swojej ofercie ma między innymi usługę administrowania serwerami.

Usługi systemowe

Jakie są inne zalety skorzystania z abonamentu na administrację serwerami?

To przede wszystkim dostępność - dedykowany pracownik ma mimo wszystko ograniczone godziny pracy, zazwyczaj od 8.00 do 16.00. Dla hakerów te godziny nie są istotne. Co w przypadku, kiedy awaria nastąpi np. w godzinach nocnych? Usługodawca zadba o to, aby eksperci pracowali na zmianę - dzięki temu mamy pewność, że przez całą dobę o nasz serwer dba osoba, która w razie awarii zareaguje natychmiast.

Jeśli twierdzisz, że znasz się na wszystkim, to nie znasz się na niczym - znacie te słowa? sprawdzają się także w tym wypadku. Bez względu na to jak świetny jest administrator, nie można zakładać, że jest on alfą i omegą. W czasach, kiedy technologia postępuje z dnia na dzień, ciężko oczekiwać od jednego człowieka, aby nadążał za wszystkimi obszarami informatyki.  Tak jak pisaliśmy wcześniej - niech specjalista od backupu zajmie się backupem, a ten od sprawności serwerów - serwerami. Pamiętajmy, że bardzo często o sukcesie danego zadania decydują detale, które szybciej wyłapie ekspert danej dziedziny.

Outsorcing usług IT nie jest niczym nowym i korzystanie z takich usług stanowi o profesjonalizmie firmy. Tak samo jak firma korzysta z prawnika, tak samo może skorzystać z informatyków. Robią tak największe firmy, np. Samsung czy NASA i wychodzą na tym bardzo dobrze. - dodaje Michał Trziszka. Poza tym rynek oferuje już tak dużo usług w tym zakresie, że każda firma jest w stanie znaleźć tę najbardziej odpowiednią dla siebie.

Redakcja

mocnefirmy.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz również