MemoQ - program skutecznie wspomagający proces tłumaczenia

MemoQ to oprogramowanie dedykowane dla tłumaczy. Oceniane jest jako wyjątkowo intuicyjne i dające więcej możliwości niż inne oprogramowania tego typu. Nie ulega wątpliwości, że nakład pracy tłumacza w przypadku korzystania z MemoQ jest znacznie mniejszy.

Co to jest MemoQ?

MemoQ to jedno z najlepszych oprogramowań dla tłumaczych dostępnych obecnie na rynku. Korzystają z niego tłumacze indywidualnie, biura tłumaczeniowe i przedsiębiorstwa. Jest to oprogramowanie typu CAT (Computer Assisted Translation) węgierskiej firmy Kilgray Translation Technologies. MemoQ niesie wiele udogodnień, a w ostatnich latach rozwija się niezwykle dynamicznie, dzięki czemu jest doceniane przez tłumaczy. Narzędzie jest zintegrowanie z wieloma narzędziami oraz aplikacjami dla tłumaczy oraz biur tłumaczeniowych, np. z XTRF. Integrację opisano na stronie memoQ integration with XTRF >>

Jak działa oprogramowanie?

Tłumaczenie następuje zdanie po zdaniu bądź segment po segmencie. Poszczególne części tekstu trafiają do pamięci. Podczas ponownego tłumaczenia wyrażeń dodanych wcześniej do pamięci, MemoQ daje tłumaczowi podpowiedzi. Dodatkowo, zaawansowane opcje oprogramowania to na przykład możliwość robienia kopii zapasowych w chmurze, dzięki czemu tłumacz nie traci miejsca na dysku. Ważne jest również to, że wielu tłumaczy może pracować nad jednym projektem, co jest szczególnie przydatne w przypadku bardzo obszernych lub specjalistycznych tłumaczeń. Otwarta struktura programu pozwala też na tworzenie własnych wtyczek, co znacznie zwiększa możliwości MemoQ.

tłumaczenie

Dla kogo dedykowany jest program?

Największe korzyści z korzystania z MemoQ z pewnością zauważą tłumacze pracujący systematycznie na zlecenie tych samych klientów bądź specjalizujący się w tekstach z konkretnej branży. W takich przypadkach często występuje powtarzalność tłumaczeń - tłumacz wielokrotnie tłumaczy te same słowa, a nawet całe frazy. Wówczas można stworzyć na własne potrzeby glosariusz (własną bazę terminologiczną), który będzie zawierał wcześniej stosowane terminy. Program MemoQ nie tylko przyspiesza codzienną pracę tłumacza, ale też daje gwarancję zachowania spójności terminologicznej.

3 wersje licencji do wyboru

MemoQ TRANSLATOR PRO - wersja dla użytkowników indywidualnych i firm. Pozwala na pracę w offline oraz na udział w projektach MemoQ SERVER i MemoQ CLOUD SERVER w roli tłumacza lub weryfikatora.

MemoQ CLOUD SERVER - aplikacja dla małych biur i zespołów tłumaczy. Zapewnia dostęp online i aktualizowana jest na bieżąco. Nie ma też ograniczeń liczby i wielkości pamięci, ani glosariuszy. W zestawie jest wersja MemoQ WEB (umożliwiająca pracę w przeglądarce).

MemoQ SERVER - licencja dla biur tłumaczeń i firm. W tej wersji nieograniczona liczba użytkowników może pracować jednocześnie. Podobnie jak wersja MemoQ CLOUD SERVER, nie ma też żadnych ograniczeń pamięci. W zestawie jest wersja MemoQ WEB.

Zalety korzystania z MemoQ:

Główne atuty programu to:

- szybka do opanowania obsługa;

- zwiększenie wydajności pracy tłumacza;

- wbudowany system jakości QA pomagający wykluczyć błędy;

- gwarancja zachowania spójności językowej i merytorycznej;

- uniknięcie problemów związanych z formatowaniem;

- możliwość pracy zespołu na jednym obszernym tekstem.

Ile kosztuje MemoQ?

Program można nabyć za około 2500zł netto. Jest zatem nieco tańszy od podobnego Tradosa - (MemoQ oferuje podobną pracę z pamięciami tłumaczeniowymi, jednak przebija Tradosa prostszym interfejsem i sporą ilością darmowych filmów szkoleniowych). W cenie jest oryginalna licencja na program, rok aktualizacji (przez rok mamy prawo do pobrania i aktywowania na swoim komputerze pojawiających się nowych wersji programu) i dostęp do wsparcia technicznego producenta. Kolejne aktualizacje kosztują 20% ceny licencji MemoQ. Jeżeli na początku nie zdecydowaliśmy się na przedłużenie kontraktu, możemy to zrobić później. Trzeba jednak mieć na uwadze, że płacimy także za czas, który upłynął od daty zakończenia poprzedniego kontraktu do momentu aktualizacji. Z tego powodu czasem bardziej opłaca się kupić nową licencję - np. jeśli stara licencja ma więcej niż 4 lata i w tym czasie nie przedłużaliśmy kontraktu. Zanim jednak zdecydujemy się ostatecznie na zakup, warto sprawdzić czy program MemoQ  jest nam przyjazny i pobrać jego wersję próbną ze strony producenta. Dowiedz się więcej o memoQ na http://translationxperts.eu/cat-tools/cztm/memoq.html

Redakcja

mocnefirmy.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz również