Ogrzewacze wody – gazowe czy elektryczne?

Ciepła woda jest konieczna, jeżeli zależy nam na wygodzie korzystania z budynku. Na rynku dostępne są podgrzewacze wody przepływowe i pojemnościowe zasilane gazem lub prądem. Które z tych rozwiązań wybrać, aby sprostało naszym oczekiwaniom?

Jaki podgrzewacz wybrać? Podgrzewacz przepływowy i pojemnościowy

Woda może być podgrzewana do żądanej temperatury na dwa sposoby. W każdym z nich wykorzystuje się odmienne urządzenie:

  • podgrzewacz przepływowy – w przypadku tego sprzętu ogrzewanie wody następuje tylko wówczas, gdy przepływa ona przez urządzenie, a więc po odkręceniu kranu. Dzięki takiemu sposobowi działania podgrzewacze przepływowe charakteryzują się niskim poborem energii. Zajmują również niewiele miejsca. Mogą być zatem montowane w pobliżu punktu poboru, na przykład w szafce pod zlewozmywakiem.

Jest to użyteczne rozwiązanie, jednak należy pamiętać, iż ma ograniczoną wydajność, jeśli zostanie podłączone do niego kilka punktów poboru wody. W takim wypadku warto zdecydować się na model przepływowy wielopunktowy, który ma wyższą moc, a co za tym idzie odznacza się większą sprawnością i wydajnością.

  • podgrzewacz pojemnościowy – urządzenie to podgrzewa wodę do żądanej temperatury i magazynuje ją w zasobniku. W ten sposób możemy bez problemów korzystać z ogrzanej wody jednocześnie w kilku punktach jej poboru.

Kontrolą tego, czy woda utrzymywana jest na stałym poziomie, zajmuje się termostat. Jeżeli jej temperatura spadnie poniżej ustalonej wartości, wówczas sprzęt podgrzewa wodę. Z jednej strony takie działanie zapewnia większy komfort, zaś z drugiej przyczynia się do większego zużycia prądu.

Wadę tego rozwiązania stanowią również gabaryty urządzenia. Dla podgrzewaczy pojemnościowych należy zatem zarezerwować sporo miejsca. Ile konkretnie? Wszystko zależy od zapotrzebowania domowników na wodę. Im jest ono większe, tym większą pojemność powinno mieć urządzenia, co wiąże się z większymi rozmiarami.

Który ogrzewacz lepszy? Gazowy czy elektryczny?

Na rynku dostępne są ogrzewacze przepływowe i pojemnościowe w dwóch wariantach – gazowym i elektrycznym. Którą z tych opcji wybrać?

  1. Ogrzewacz gazowy – sprawdzi się w domach i mieszkaniach, gdzie doprowadzony jest gaz ziemny. Wówczas koszty ogrzewania wody nie będą duże.

Wybierając to rozwiązanie, musimy jednak pamiętać o zapewnieniu odpowiedniej wentylacji pomieszczeń, w których ogrzewacz gazowy jest montowany. Ważne jest również właściwe odprowadzanie spalin na zewnątrz.

  1. Ogrzewacz elektryczny – można go stosować w budynkach ogrzewanych w dowolny sposób. Pamiętajmy jednak, że urządzenia tego typu pobierają znaczne ilości prądu. Aby zatem ograniczyć koszty energii elektrycznej, warto wybrać urządzenie, które wyposażone zostało w wężownicę. Umożliwia ona podłączenie dodatkowego źródła ciepła, na przykład kotła na paliwo stałe, co w okresie jesienno-zimowym pozwala na obniżenie rachunków za prąd.

Decydując się na ogrzewacz elektryczny, warto zwrócić uwagę na jego moc. Jeżeli będzie ona wyższa niż 6 kW, wówczas konieczne jest zasilanie urzadzenia prądem trójfazowym. Zanim zatem kupimy tak mocny sprzęt, warto sprawdzić, czy zakład energetyczny wyrazi na to zgodę. Konieczny będzie bowiem dodatkowy przydział mocy.

Dostęp do optymalnej ilości ciepłej wody jest konieczny, jeżeli chcemy zapewnić komfort mieszkańcom. Przy wyborze odpowiedniego ogrzewacza powinniśmy wziąć pod uwagę przede wszystkim zapotrzebowanie domowników na wodę oraz liczbę punktów pobrań. Nie bez znaczenia są również koszty eksploatacyjne danej instalacji.

 

Materiał zewnętrzny

Redakcja

mocnefirmy.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz również