Jak prowadzić księgowość w jednoosobowej firmie?

​Prowadzenie księgowości jest obowiązkowe dla każdej formy działalności gospodarczej, także w jednoosobowej firmie. Nie każdy jednak czuje się silny w takich zagadnieniach – konieczne jest bowiem zachowanie szeregu istotnych formalności. Czy zatem warto zdecydować się na współpracę z księgową lub księgowym? Czy jednak samodzielna rachunkowość będzie lepszym rozwiązaniem?

Najważniejsze informacje na temat księgowości w jednoosobowej działalności gospodarczej

Na samym początku niezbędne jest wybranie formy rozliczenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Obecnie przedsiębiorca może zdecydować się na prowadzenie Księgi Przychodów i Rozchodów lub też wybrać ryczałt ewidencjonowany. Obie te formy należą do tak zwanej księgowości uproszczonej (małej księgowości).

W pierwszym przypadku obowiązkowe jest kompletne przedstawianie tak wysokości sprzedaży, jak i kosztów towarzyszących uzyskaniu przychodów. Sam podatek dochodowy jest w tej formie wyliczany na podstawie dochodu (przychód minus koszty).

Co do ryczałtu ewidencjonowanego, podatek dochodowy jest liczony od przychodu. Tutaj nie jest możliwe odliczanie kosztów. Konieczne jest natomiast rozumienie i poprawne wybieranie stawek ryczałtu ewidencjonowanego oraz uwzględnianie obowiązujących limitów.

Do tego, jeżeli w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej przedsiębiorca zdecyduje się być VAT-owcem, będzie też musiał prowadzić ewidencję VAT.

Obowiązki księgowe w jednoosobowej działalności gospodarczej

Samodzielne prowadzenie księgowości w jednoosobowej działalności gospodarczej wiąże się z przejęciem pełnej odpowiedzialności za poprawność prowadzenia dokumentacji rozrachunkowej. Na przedsiębiorcy ciąży także obowiązek dbania o wprowadzanie wszystkich niezbędnych zmian, chociażby w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).

Konieczne jest ponadto prawidłowe przechowywanie dokumentacji księgowej, jak i terminowe rozliczanie kwestii podatkowych oraz składkowych. Do tego, chociaż oczywiście nie jest to wskazane jako obowiązkowe, niezbędne jest ciągłe śledzenie zmian zachodzących w przepisach podatkowych – a tych zmian, zwłaszcza w ostatnich latach, było naprawdę wiele. Nawet bardzo doświadczeni specjaliści księgowości przyznają, że wprowadzają one nierzadko spore zamieszanie i utrudniają poprawne rozliczanie działalności gospodarczej.

Pewnego rodzaju udogodnieniem w przypadku samodzielnego prowadzenia księgowości może okazać się korzystanie ze specjalnych systemów rachunkowych. Mogą one ułatwić prowadzenie rozliczeń i nierzadko są kompatybilne z innymi rodzajami oprogramowania wykorzystywanymi w firmie.

Zalety korzystania z zewnętrznego biura księgowego

W sytuacji, gdy jako przedsiębiorca nie czujesz się pewnie w zagadnieniach finansowych lub zwyczajnie nie masz zbyt wiele czasu na to, by śledzić w sposób bieżący zmiany zachodzące w przepisach, dobrym pomysłem będzie nawiązanie współpracy z zewnętrznym biurem księgowym (np. biuro księgowe Wrocław).

Obsługa księgowa realizowana w formie outsourcingu zdejmuje z przedsiębiorcy szereg obowiązków. Do tego, w przypadku ewentualnych kontroli skarbowych, to najczęściej księgowy/księgowa reprezentuje interesy firmy, udziela wyjaśnień i przedkłada niezbędną dokumentację.

Oczywiście, decydując się na korzystanie z usług księgowego lub księgowej, trzeba liczyć się z ponoszeniem kosztów comiesięcznej obsługi – warto jednak patrzeć na taką cenę nie tylko jako wydatek, ale też formę uproszczenia działania (do tego, prowadząc KPiR, opłaty za prowadzenie księgowości można „wrzucić” w koszty!).

Artykuł partnera

Redakcja

mocnefirmy.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz również