Wzmacniacz lampowy czy tranzystorowy - który wybrać?

Który wzmacniacz wybrać - lampowy czy tranzystorowy? To pytanie często pojawia się na forach o tematyce audio. Niestety, nie da się na nie jednoznacznie odpowiedzieć.  Kwestia tego wyboru, zależy od indywidualnych preferencji i słuchowych wrażeń.

Wzmacniacz lampowy, to typ wzmacniacza bardzo docenianego w środowisku audiofilskim. Jego zwolennicy i użytkownicy, zdają się wiedzieć wszystko na temat budowy tej konstrukcji i jej działania od podszewki. 

Sprzęt nie dla wszystkich

To charakterystyczne i fascynujące urządzenie nie sprawdzi się jednak w każdym domu. Osoby, nie mające z nim wcześniej do czynienia mogą się rozczarować ilością pracy i wysiłku jaką trzeba włożyć w jego perfekcyjne działanie; już samo podłączenie go nie należy do najprostszych czynności. Wzmacniacz lampowy świetnie sprawdzi się przy takich gatunkach muzycznych jak klasyczny rock, jazz i wielu innych, w zależności od modelu. Im droższy sprzęt, tym mniej rozczarowań po stronie użytkownika. Profesjonalny wzmacniacz lampowy można kupić np. w salonach nautilus.net.pl

A może tranzystor lepszy?

Tranzystorowe wzmacniacze będą lepsze dla osób, które chcą przenieść do swoich czterech ścian, dokładnie taki dźwięk jakiego oczekiwał twórca: czysty, bez żadnych zniekształceń i zakłóceń. Obsługa takiego wzmacniacza sprowadza się do podłączenia sprzętu do kontaktu, włączeniu go i w razie awarii zaniesieniu do serwisu. Sytuacja wygląda inaczej w przypadku wzmacniacza lampowego, Trzeba posiadać dużą wiedzę o tej konstrukcji zanim przystąpi się do użytkowania. Nieumiejętne korzystanie z takiego wzmacniacza, może go bardzo szybko i trwale uszkodzić.

Akustyka pomieszczenia

Wzmacniacz lampowy nie będzie odpowiedni do niektórych typów pomieszczeń. Muszą cechować się one bardzo dobrą akustyką. Trzeba na to zwrócić szczególną uwagę przy jego wyborze. Wzmacniacz tranzystorowy także stawia przed użytkownikiem wymagania w tej kwestii, jednak nie są one tak restrykcyjne.

Odpowiednie kolumny

Nawet najlepszy wzmacniacz lampowy nie będzie mógł w pełni pokazać swoich możliwości, bez współpracy z dobrymi i odpowiednimi kolumnami. Poświęćmy trochę czasu na stworzenie idealnego zestawu, a na pewno nam się to opłaci. Internet obfituje we wskazówki i porady dotyczące wzmacniaczy lampowych i dobrania do nich odpowiedniego zestawu. W sklepach z takimi wzmacniaczami, także możemy otrzymać odpowiednie wskazówki i pomoc w tej kwestii.

Części zamienne

Części zamienne do wzmacniaczy lampowych nie są trudno dostępne, jednak nie otrzymamy ich na każdym rogu. Trzeba ich szukać w specjalistycznych sklepach. Są to najczęściej elementy dość drogie. Dla osób nie planujących co jakiś czas wydatków związanych ze swoim sprzętem, wzmacniacz tranzystorowy może się okazać dużo tańszym i lepszym rozwiązaniem.

wzmacniacz

Plusy i minusy

Oba typy wzmacniaczy mają swoje plusy i minusy. 

Główne plusy wzmacniacza lampowego:

Urzekający wygląd
Charakterystyczny dźwięk
Duże możliwości samodzielnej modyfikacji, naprawy i ulepszania sprzętu

Minusy:

Wysoka cena
Duża waga
Wymagania dotyczące znajomości budowy konstrukcji
Duże wymagania względem kolumn i sprzętu audio
Zużywanie większej ilości prądu
Mocne nagrzewanie się sprzętu

Główne plusy wzmacniacza tranzystorowego:

Sprzęt do każdego rodzaju muzyki
Mały ciężar i rozmiar
Małe wymagania sprzętowe
Sprzęt bezobsługowy
Większa wytrzymałość
Niższa cena

Minusy:

Brak możliwości modyfikacji
Konieczność wymiany podzespołów w serwisie

Podsumowując, nie da się jednoznacznie określić, który z tych dwóch typów wzmacniaczy jest lepszy. Nabywca musi się zastanowić, ile pieniędzy i pracy chce włożyć w swój wymarzony sprzęt. Najlepiej, aby miał okazję porównać dźwięk, jaki zapewnia jedno i drugie urządzenie, i tym kierował się przy wyborze. Jest to najważniejsze kryterium, bo przecież cel obu tych urządzeń jest taki sam - mają umożliwić nam słuchanie naszej ulubionej muzyki. Sprawdźmy więc, które z tych urządzeń sprawdzi się najlepiej w naszym przypadku, zanim zainwestujemy w nie pieniądze.

Wzmacniacz lampowy, to bez wątpienia piękne urządzenie, ale czy jest równie praktyczne i warte swojej ceny? To już musimy ocenić sami. Nie jest to na pewno decyzja, którą należy podejmować pochopnie i musi być w pełni przemyślana. Poświęćmy trochę czasu na zagłębienie się w temat. Nic tak nie ułatwi nam wyboru, jak przetestowanie obu rodzajów wzmacniaczy w praktyce. Warto zapoznać się z produktami takich marek jak np. Leben czy Octave.

Redakcja

mocnefirmy.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz również