Ile kosztuje gram złota?

Kurs złota od pewnego czasu systematycznie rośnie. Daje to okazję do zarobienia osobom, które posiadają ten kruszec a także stanowi interesującą okazję dla tych, którzy szukają możliwości zyskownej inwestycji. W jaki sposób ustala się wycenę złota? Jaka jest cena jednego grama? Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco bliżej.

Jak wiadomo, w dawniejszych czasach złoto stanowiło jeden z najważniejszych kruszców dla ekonomii. Wartość pieniądza zależała od pokrycia w złocie. Obecnie, rola złota nie jest już tak istotna, jednak w żadnym razie nie oznacza to, że straciło ono swoją ważność. Największe państwa, takie jak Chiny czy Rosja, regularnie skupują ogromne ilości tego kruszcu. Złoto nadal jest również niezwykle popularną formą inwestowania kapitału oraz jego ochrony. Bardzo często jednak osoby inwestujące w złoto nie wiedzą dokładnie, jaki mechanizm determinuje notowania tego kruszcu oraz jakie czynniki mogą mieć wpływ na wahania wyceny złota.

Cena złota za gram

Wycena złota zależy od kilku istotnych czynników. Przede wszystkim należy brać tutaj pod uwagę fakt, że, podobnie jak ma to miejsce w przypadku niemal wszystkich innych surowców, światowe złoża złota powoli się wyczerpują. Z tego powodu, wydobycie staje się coraz trudniejsze a jednocześnie coraz bardziej kosztowne. Dzięki temu otwiera się perspektywa dla znaczącego wzrostu notowań tego kruszcu w przyszłości. Kolejny z czynników, które wpływają na wzrost wartości złota to dynamiczny rozwój gospodarek z Azji, które, tak samo jak Chiny oraz Rosja, starają się skupować złoto na coraz większą skalę i tym samym stopniowo odchodzić od zabezpieczenia w postaci rezerw budżetowych denominowanych w dolarach amerykańskich, które wciąż dominują na przykład w Europie. Kurs złota jest uzależniony również od sytuacji na światowych rynkach finansowych: im owa sytuacja jest bardziej chaotyczna i niespokojna, tym wyższe notowania "twardych", bezpiecznych aktywów, takich jak właśnie złoto.
Z punktu widzenia polskiego inwestora nie można zapominać również o tym, że wyceny złota dokonuje się w dolarach amerykańskich. Oznacza to, że oprócz samych notowań złota należy brać pod uwagę również kurs polskiego złotego w stosunku do USD. Za dokonywanie wyceny aktualnego kursu złota odpowiedzialna jest London Bullion Market Association, czyli instytucja nadzorowana przez Bank centralny Wielkiej Brytanii. Do wyceny złota używa się zaawansowanych elektronicznych systemów, takich jak CE Benchmark Administration oraz  LBMA Gold Price. 

foto: mennica-krakowska.pl

Uncja złota - ile gram?

Dla osób, które dopiero zaczynają inwestować w złoto, nierzadko problem stanowi kwestia oszacowania masy złota. Jako że wycena metali szlachetnych od wielu wieków rządzi się własnymi prawami, nie używa się w jej przypadku znanych nam miar, takich jak gramy czy kilogramy. Wagę złota mierzy się w uncjach. Jedna uncja złota to mniej więcej 28,35 gram. W branży jubilerskiej znana jest również miara nazywana uncją jubilerską, która jest równa 31,10347678 gramom.

Czym jest próba złota?

Złoto w swojej właściwej, czystej postaci stanowi metal w niezwykle wysokim stopniu podatny na uszkodzenia i przez to nienadający się do obrotu. Z tego powodu, złoto jest kojarzone z innymi metalami, dzięki czemu zyskuje ono fizyczną trwałość. Zawartość złota w odniesieniu do zawartości innych metali oznacza się za pomocą pojęcia próby złota. Próbę złota określa się przy pomocy trzech cyfr. Przykładowo, próba 333 oznacza, że w danej sztabce, monecie lub innym przedmiocie złoto stanowi 33,3 procent masy, zaś reszta to stopy dodanych metali. Według polskiego prawa, miano złota inwestycyjnego przynależy jedynie tym wyrobom, których próba wynosi co najmniej 995(99,5%). W przypadku wyrobów znajdujących się w ofercie Mennicy Polskiej, która jest jedynym producentem sztabek złota inwestycyjnego w naszym kraju, próba złota wynosi 999,9. 
Niestety, próby złota nie można ocenić tzw. gołym okiem. Z tego powodu, zakupów złota inwestycyjnego należy dokonywać tylko i wyłącznie u sprawdzonych, renomowanych dostawców. W innym wypadku narażamy się na oszustwo, którego na dodatek nie będziemy  w stanie wykryć.

Jak bezpiecznie inwestować w złoto?

Ostatnie lata przyniosły zdecydowany wzrost popularności złota jako metody inwestowania kapitału oraz jako formy ochrony swojego majątku. Tym samym wydaje się, że prognozy niektórych analityków, według których złoto jest "przeżytkiem", zostały odesłane do przysłowiowego lamusa. Co istotne, w złoto inwestują nawet osoby, które generalnie preferują bardziej ryzykowne formy lokowania pieniędzy. Wynika to z faktu, że metale szlachetne stanowią pewną, bezpieczną metodę ochrony kapitału, dzięki czemu znakomicie nadają się do dywersyfikacji portfela inwestycyjnego. Ze względu na coraz bardziej chwiejną i niepewną sytuację na światowych rynkach finansowych, złoto stanowi jednak również znakomite rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy chcą po prostu skutecznie zabezpieczyć swój majątek. Przed rozpoczęciem inwestycji w złoto warto jednak zapoznać się z podstawowymi pojęciami związanymi z tą dziedziną.
W Polsce zakupów metali szlachetnych można dokonywać za pośrednictwem Mennicy Polskiej, czyli instytucji o 250 letnim doświadczeniu. Liczne nagrody i oznaczenia, międzynarodowa renoma oraz uznanie polskich klientów: to czynniki, które gwarantują najwyższą jakość obsługi a także bezpieczeństwo zakupów złota w Mennicy Polskiej.

Redakcja

mocnefirmy.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz również