Gięcie blach w technologii CNC

Blachy to materiał, który często znajduje zastosowanie w różnych dziedzinach przemysłowych. Nietrudno jednak zauważyć, że wykorzystanie wyrobów blaszanych w pierwotnej formie jest praktycznie niemożliwe, dlatego też powszechną metodą jest szeroko rozumiane gięcie blach – rozwiązanie, które pozwala wykonać nawet bardzo skomplikowane i nietypowe kształty, które można wykorzystać praktycznie w każdym sektorze przemysłu, m.in. w budownictwie, branży AGD i motoryzacyjnej - wyjaśnia pracownik Pragma Plus

Gięcie blach – co to takiego?

Często można spotkać się z zapytaniem, czym w rzeczy samej jest proces gięcia blach? Najprościej rzecz ujmując, jest to wykonywanie nowych kształtów z blach, prętów, kształtowników, a nawet rur – zadanie to realizowane jest za pomocą odkształcania materiału blaszanego z wykorzystaniem tzw. momentu zginającego. Gięcie blach można wykonać na zimno lub na gorąco, za pomocą prasy, walca lub przeciągania.

Każda metoda umożliwia wykonanie innych rozwiązań, warto jednak podkreślić, że wybór – wbrew pozorom – nie powinien być przypadkowy, ważne jest to, aby współgrał on z założeniami indywidualnego projektu i jego charakterem. Najczęściej wybieraną metodą jest gięcie blach na prasach, które umożliwiają nawet gięcie długich kształtowników o rożnych przekrojach poprzecznych.

Jakie korzyści zapewnia technologia CNC?

Urządzeniem wykorzystywanym do gięcia blach są przede wszystkim prasy krawędziowe – narzędzia te gwarantują szereg alternatywnych możliwości, zapewniając tym samym wiele korzyści na płaszczyźnie stricte przemysłowej. Przeważająca większość tego typu urządzeń jest wyposażona w mikrokomputer CNC, za którego pomocą w prosty sposób można zaprogramować proces produkcyjny, przy jednoczesnym zminimalizowaniu udziału czynnika ludzkiego. Dla osób wykonujących gięcie blach oznacza to znaczne zniwelowanie, a niekiedy całkowite wykluczenie ewentualnych błędów, a docelowo konieczności powtarzania całego procesu technologicznego. Warto podkreślić, że w wielu przypadkach możliwe jest zaprogramowanie całej serii produkcji. Prasy CNC są bardzo dokładne, zapewniając precyzyjnie wykonane zadania. Grubsze blachy są gięte na gorąco, natomiast cieńsze, bardziej plastyczne zwykle wykonywane są na zimno, nierzadko metodą ręczną, z użyciem specjalnych młotków.

obróbka cnc

Zalety krawędziarek

Wykorzystując nowoczesne urządzenia przeznaczone do gięcia blach, w prosty i bezproblemowy sposób można wykonać wiele skomplikowanych, zaskakujących często kształtów. Nowoczesne krawędziarki posiadają wiele zalet, główną z nich to możliwość uzyskania niepowtarzalnych, skomplikowanych projektowo kształtów. Niepodważalną zaletą jest także bardzo duża szybkość procesu produkcji i niski koszt jednostkowy w stosunku do całej serii produkcyjnej. Warto dodać, że istnieje możliwość wykonania dowolnej ilości elementów – począwszy od jednego, poprzez kilka lub kilkanaście, a na bardzo dużych seriach skończywszy. 

Gięcie wykonywane jest z bardzo dużą precyzją, za pomocą nowoczesnych krawędziarek można wykonywać także gięcie blach malowanych oraz powlekanych. Wykorzystanie nowoczesnych metod i technologii sprawia, że surowiec wykorzystywany jest w maksymalnej ilości, natomiast ilość odpadów bardzo niewielka. Obróbkę można wykonać z wykorzystaniem materiałów różnej grubości i długości – co ważniejsze, w każdym przypadku możliwe jest uzyskanie takich samych prefabrykatów lub produktów. Podczas jednorazowej obróbki można wykonać dowolną ilość elementów. Bez względu na to, jaka jest ilość produkowanych elementów, ich kształt jest identyczny.

Redakcja

mocnefirmy.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz również