Europosłowie chcą obniżyć stawkę VAT na e-booki i gazety internetowe

Komisja Parlamentu Europejskiego. do spraw monetarnych i gospodarczych zagłosowała ostatnio za obniżeniem stawki VAT na e-booki oraz publikacje internetowe. W Unii Europejskiej minimalna stawka na takie publikacje wynosi 15%.

Zdaniem europosłów państwa członkowskie Unii powinny mieć szansę nałożenia niższej stawki podatku VAT na książki elektroniczne i publikacje online, takie jak m.in. dostępne w internecie wydania gazet czy magazynów prasowych. Obecnie w Polsce na drukowane książki podatek VAT wynosi 5%, a na wydania elektroniczne i e-booki 23%.

Europosłowie opowiadają się za znacznym obniżeniem cen elektronicznych książek i gazet.

Europosłowie chcą, aby same państwa członkowskie UE mogły zadecydować czy chcą na książki online czy publikacje internetowe nałożyć niższą, wynoszącą 5% stawkę VAT. Obecnie klasyczna minimalna stawka na e-publikacje w Unii Europejskiej wynosi 15%. Jak do tej pory książek elektronicznych nie można było obłożyć podatkiem niższym niż 5%, takim jak obecnie obowiązuje m.in w stosunku do książek w wersji papierowej, bo ich sprzedaż  traktowano jako sprzedaż usług online. To się ma teraz zmienić, tak przynajmniej sądzą europosłowie z Europejskiej Partii Ludowej.

Obniżenie VAT-u na ebooki

Rynek książek elektronicznych w ciągu ostatnich 10 lat bardzo mocno się rozwinął i ma coraz większe znaczenie. Obecnie więc nie ma sensu już stosować dłużej podwójnych standardów dla wydań drukowanych i online. Za sprawą nowych przepisów kraje członkowskie Unii Europejskiej będą mogła obniżać stawkę VAT, a więc i cenę książek czy gazet elektronicznych. Z kolei niższe ceny stanowić będą ułatwienie dla autorów, wydawnictw czy sprzedawców książek na dotarcie do czytelników nie tylko w księgarniach, ale również drogą internetową. Zalet tego rozwiązania jest więc wiele.

Obniżenie stawek VAT w przypadku wydawnictw elektronicznych to tylko jedno z zobowiązań Komisji Europejskiej w ramach strategii Unii Europejskiej, która dotyczy wspólnego rynku cyfrowego oraz części działań w kierunku budowy jednolitego unijnego obszaru VAT. Unia chce wprowadzić minimalne stawki podatku VAT i wspólne dla Unii Europejskiej zasady ich nakładania. Ma to znacznie pobudzić konkurencyjność na terenie UE. Kraje Unii będą mogły też same decydować o nakładaniu własnych stawek podatku VAT powyżej tzw. unijnego minimum.

 

Redakcja

mocnefirmy.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz również